Ha kicsit alaposabban körülnézünk a modern berendezések piacán, akkor gyorsan rájövünk arra, hogy azok nagyon intelligensek. Mindenhol ilyen jellegű eszközök vannak, a telefontól kezdve, a televízión át egészen a kazánvezérlőig. Az okos otthon vezérlő jelenléte tehát már nem is annyira meglepő. Tény, hogy a köztudatban ezen rendszerek már ott élnek, de sokan még nem használják ezeket napi szinten. Egy felfejlesztett ingatlan létrehozása ma már sokkal olcsóbb, mint pár évvel ezelőtt volt, de a legtöbben még nem láttak neki a költségek megfizetésének.
Aki viszont igen, az pozitívan nyilatkozik. Az okos otthon vezérlő lényege, hogy olyan eszköz, ami képes a létrehozott hálózati egységek működését összehangolni. Voltaképpen kétféle megoldásról lehet szó. Az egyik, hogy külön-külön vásárolunk többféle műszaki berendezést, amiket más-más irányítóval fogunk működtetni, állítani, vagy mindent igyekszünk egy helyről ellátni parancsokkal. Az okos otthon vezérlő lényege, hogy a beállításokon túl, optimalizálja a rendszereket és folyamatos visszajelzést adjon azok működésről. A hibákat kijelzi, így a javítások egyszerűen megoldhatóak. A hálózatba kötött termékek egymás hatását tudják erősíteni, amivel tovább fokozzák a kényelmet. Megéri a mindennapok szerves részévé tenni ezen rendszereket.
Ne legyen elkapkodva a villany bekötés!
Amire mindenképpen szükség van egy okos otthon működtetéséhez, az egyértelműen az elektromosság. A villany bekötés ilyen formában kihagyhatatlan a képből. Az internet is csak úgy biztosítható, ha vannak erős modemek, amelyek a vezeték nélküli jelet sugározzák. Itt tényleg nincs helye kísérletezéseknek. A villany bekötés minden esetben akkreditált szakember feladata. A dolgot 2 részre lehet osztani. Az egyik, amikor a lakáson belül történik a hálózat szakszerű kiépítése. Itt sem lehet helye a bizonytalanságnak, hiszen ez fogja adni azt a stabil alapot, min keresztül a berendezések folyamatos üzemben tudnak működni. Gondosan meg kell tervezni, hogy a konnektorok, kapcsolók éppen hová kerülnek és azokból hány darab lesz.
A villany bekötés második fázisa pedig ezt követően valósul meg, amikor a háztartás rákapcsolódik az ellátó rendszerre. Ekkor történik a villanyóra beindítása, ami engedélyekhez kötött. A modern eszközöknek hála, ma már alternatív elképzelések is működhetnek, hiszen ellátható az ingatlan napelemekről, akár teljesen szigetüzemben. Ekkor a villany bekötés más elképzelések mentén zajlik, amihez még komolyabb ismeretekre és felkészültségre van szükség. A befektetés azonban garantáltan megtérül és az önállóság is biztosított lesz.